liczba odwiedzin: 1527017
O nas archiwum Foto-album 2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016 2016/2017 2017/2018

Szkolne Koło Caritas

O nas

Szkolne Koło Caritas im. św. Jana Pawła II – to grupa uczniów, którzy chętnie angażują się we wszelkie działania charytatywne na rzecz osób potrzebujących. Działamy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1  w Jastrzębiu - Zdroju. Naszymi opiekunkami są: p. pedagog Aleksandra Ciaś, p. katechetka Iwona Pałasz.

Nasze spotkania odbywają się przeważnie raz w tygodniu. Wspólnie odkrywamy radość dzielenia się z innymi, a zwłaszcza potrzebującymi naszym uśmiechem, dobrocią, serdecznością. Staramy się służyć swoimi zdolnościami, by pozyskiwać środki, którymi możemy wspomóc najbardziej potrzebujących. Odkrywamy radość dawania.

Zapraszamy każdą osobę chętną do dzielenia się sobą na spotkania SKC .

Polecamy uwadze nasze archiwum, gdzie opisane są dotychczasowe działania oraz galerię ze zdjęciami.

Szkolne Koło Caritas im. Jana Pawła II przy Szkole Podstawowej nr 1 skupia uczniów klas IV-VI. Głównym założeniem Koła jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka i ukazanie godności osób ubogich. W społeczności szkolnej dzieci zauważają różnice w funkcjonowaniu rodzin koleżanek i kolegów, dlatego konieczne jest budzenie w nich gotowości do niesienia pomocy na terenie klasy, szkoły, a następnie włączenie się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Opiekunowie koła – katechetki: pani M. Borowiecka i pani Iwona Pałasz oraz pedagog szkolny pani Aleksandra Ciaś szukają takich rozwiązań, aby uaktywnić uczniów, a jednocześnie wspomóc potrzebujących. Organizowane są na terenie szkoły akcje charytatywne (sprzedaż kartek okolicznościowych, ciast, stroików świątecznych itp.). Zgromadzone środki pozwalają zorganizować pomoc dla uczniów w formie paczek żywnościowych, finansowania imprez i wycieczek szkolnych, zakupu lekarstw, pokrycia kosztów związanych z wyposażeniem dzieci do Pierwszej Komunii Św.( skarbczyki, świece, dewocjonalia itp.). W dzieciach nie brak współczucia, empatii i chęci niesienia pomocy. Chętnie podejmują działalność charytatywną, uczestniczą w spotkaniach i warsztatach.  Włączają się czynnie w pomoc Hospicjum Domowemu im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Jastrzębiu -Zdroju. Na zajęciach poznają biografie osób, które poświęciły życie ubogim i potrzebującym, wykonują plakaty o ich życiu i działalności, propagują ich idee. W działalność Koła włączają się aktywnie uczniowie z Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem panią E. Buchta – Kaczmarek oraz inni nauczyciele. Dziękujemy zwłaszcza pani Justynie Rusin i Edycie Buchta – Kaczmarek za wspieranie swoją pracą akcji charytatywnych organizowanych przez Koło!

Działalność SKC pomaga łączyć elementy działalności dobroczynnej z propagowaniem dzieł serca i dobroci takich postaci jak Matka Teresa z Kalkuty, siostra Faustyna Kowalska, ks. Eugeniusz Dutkiewicz. Takie  autorytety przybliżane naszym uczniom zachęcają ich do ofiarnej pomocy wobec bliźnich i do uświadomienia im, iż każdy ma obowiązek niesienia pomocy potrzebującym i troski o chorych bez względu na wiek.

Wszystkim naszym uczniom ze Szkolnego Koła Caritas serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie, a rodzicom gratulujemy pociech.

Pedagog szkolny mgr Aleksandra Ciaś

katechetka mgr Iwona Pałasz